29. července 2013

Fonte da Telha

Fonte da Telha se nachází v jižní části Costa de Caparicy, severně od Lagoa de Abulfeira. Dostat se můžete buď autem nebo pobřežním vláčkem, který  začíná v městečku Costa de Caparica dostupném z Lisabonu autobusem.
Po příjezdu do malé vesničky Fonte da Telha si můžete vybrat zda se vydáte na jižní či severní pláž. Jezdí se na obou koncích. Na severní straně najdete i školu. Vlny jsou zde obecně vždy menší než na Lagoa a nebudete se zde potýkat s davy turistů. Ideální je klasicky severní vítr a případně ojedinělý jižní.
V rannich a večerních hodinách zde vyjíždějí na moře čluny tahající rybářské sítě. Po chvíli můžete sledovat co místní rybáři ulovili a rovnou si od nich i něco koupit.

14. června 2013

Carcavelos [Karkaveloš]

Carcavelos se nachází západně od Lisabonu. Dostanete se tam jak autem tak vlakem z lisabonské stanice Cais de Sodre. Carcavelos je jednou z pláží, kde Lisabonští tráví svůj volný čas, takže si můžete představit jak to tam v létě vypadá. Avšak pláž je netradičně obrácena na jižní stranu a tak se stává spíše zimním spotem, kdy fouká vítr od západu, v létě se tu pak setkáme převážně s off-shore větrem. Až na velkou pevnost na východním pobřeží a poměrně snadnou dostupnost s Lisabonu se jedná o spíše podprůměrný spot. Ani žádná z kite-škol si nevybrali tento spot jako svoje středisko. Také se zde na místním parkovišti může stát vaše auto terčem zlodějů.


Guincho [Ginčo]

Autem z Lisabonu se na místo dostanete po dálnici směřující na západ během půl hodiny. Na konci dálnici odbočte doprava (na sever) a při nejbližší vhodné příležitosti se stočte zpět na západ. Nebude to již daleko. Nechcete-li platit dálniční poplatky, jeďte podél pobřeží na Cascais a poté jednoduše pokračujte podél pobřeží stále na západ. Ve chvíli kdy se pobřeží stočí k severu uvidíte přes sebou velký útes vyčnívající do moře, pláž je na jeho jižní straně. Nemáte-li k dispozici auto můžete se svést vlakem z lisabonské zastávky Cais de Sodre do Cascais, kde si hned u vlakové stanice můžete půjčit zdarma kolo a dál podél pobřeží po něm dojed na pláž.
Guincho je možná tím nejznámějším portugalským spotem. Jestli si však představujete stabilní vítr na klidné vodě, tak jste na omylu. Vítr je zde obvykle silnější než na jiných spotech a obrovský útes, vytvářející užasnou scenérii tohoto místa, netvoří vítr zrovna nejstabilnější. Vlny jsou zde také větší a díky mnoha proudům nejsou tak jednotné jak by se od Portugalska mohlo očekávat. A nakonec ve vodě nechybí ani nebezpečně vyhlížející kameny, na které je samozřejmě dobré si dát pozor. A toto vše tvoří Guincho, spot určený spíše pro kitery hledající výzvu než pro začátečníky. Mimochodem Guincho přilákalo například světový šampionát v kitesurfingu nebo portugalskou národní soutěž. V okolí pak naleznete pouze spíše dražší restaurace a hned u pláže je také místní kiteshop.

Lagoa de Abulfera

K Lagoa de Abulfeira se bohužel nedostanete jinak než autem. Tato lagúna se v jižní části Costa de Caparica, ale kvůli vojenskému objektu, který leží severně od lagoona se na místo nedostanete po pobřeží. Po přejetí červeného mostu 25 de Abril sjeďte, až na Sessimbru a dále se řiďte ukazateli na Lagoa de Abulfeira.
Tato Lagoona je tím nejlepším spotem, kam se můžete v okolí Lisabonu vydat. A právě proto je možná dobře, že je poměrně špatně dostupná a tak není stále přeplněná. Přesto se zde o víkendech a v letních měsících sjede často až moc kiterů, což může nejednoho odradit. Toto místo totiž hojně využívají i četné lisabonské kite-školy. Jednu z nich najdete i přímo u lagúny.
Zatímco v zimě příliv a odliv nehraje tak velkou roli v létě západní část lagúny prakticky vysychá a je nutné se stáhnout na východní část oblíbenou především windsurfisty a překážkou zde můžou být také jakési vodní farmy. Počet kiterů, kteří se sem vejdou se tak značně zmenšuje. Protože se jedná o lagúnu vítr zde funguje prakticky ve všech západních směrech a také severním směru, jenž je typický pro letní měsíce.

Costa de Caparica [Kosta de Kaparica]

Costa de Caparica je hlavní pláží Lisabonu. Dostanete se sem buď autem přejetím řeky po červeném mostu 25. de Abril, jež jakoby z oka vypadl Golden Gate Bridge z San Francisca, a dále se již budete řídit ukazateli na Costa de Caparica, případně "praias". Další možností je autobus číslo 161 stavící na Praca de Areeiro, Campo pequeno a Praca da Espanha.

Costa de Caparica je jednou z těch nekonečných pláží zaplavenou v létě turisty a zde také lisaboňany. A ve vodě se to jen hemží surfery. Teoreticky můžete kitovat kdekoliv a pobřežní hlídka s tím nebude mít jediný problém. Avšak největší davy jsou na severní straně pláže, kde je stále v blízkosti město pojmenované po pláži a pobřeží je lemováno bary, restauracemi a surfařskými školami. Vydáte-li se však jižně podél pobřeží buď autem nebo místním vláčkem(jezdí pouze v létě, ale v zimě jsou pláže prázdné) určitě narazíte na osamocenější místo, kde si můžete kite v klidu rozbalit. A dostanete-li se dostatečně daleko, dostanete se až na Nova Vaga

Obecně se dá říct, že v létě zde fouká severní vítr, což znamená side-shore a v zimě je to bohužel většinou off-shore. Vlny jsou zde obecně menší, také proto je to oblíbená destinace surfařských škol.
beach, jediné místo v Portugalsku jež je vyhrazeno ke kitování.


12. června 2013

Foz de Arelho (Lagoa de Óbidos)

Foz de Arelho či Lagoa de Óbidos, jak se jí taky říká, je největší laguna Portugalska. Sjíždějí se sem kiteři s dalekého okolí zajezdit si na čistém flat-spotu. Přístup do vody je možný jak ze severu tak z jihu, kde je mezi silnicí a vodou asi 200 metrová pláž využívaná školami k prvnímu školení studentů. Severně od laguny se nachází útes, který dělá vítr poměrně poryvový. Obecně platí že ve středu laguny je silnější vzdušný proud a čím jste blíže k oceánu, tím je vítr silnější a stabilnější. Dejte si pozor na odliv laguna se sním výrazně zmenšuje a to hlavně z té jižní strany. Začnete-li zadrhávat o dno či vás prostě omrzí klidná voda, nic nebrání tomu přejít na otevřený oceán.

11. června 2013

Praia de Mira

V případě Praia de Mira se nejedná o kitový spot. Ale je to právě příklad toho, že na portugalském pobřeží lze kitovat téměř kdekoliv. Pokud se tedy nenacházíte poblíž nějakého kite-spotu, jako se tomu může stát například v okolí města Mira, není nic jednoduššího než dojít na nejbližší pláž a kitovat přímo tam. Dlouhé písečné pláže z pravidla neskrývají nic co by to neumožnovalo a tak se jedinou překážkou můžou stát davy turistů. Dokonce ani pobřežní hlídka nemá nejmenší výhrady. Co se týče přímo Praia da Mira, hned u pláže je kemp a o víkendech jsem přijíždějí davy lidí z Miry.

Alcochete

Alcochete je spot na lisabonské řece Tejo. Nachází se na jejím levém břehu severně od mostu Vasco de Gama. Pojedete-li autem z Lisabonu, přejeďte zmíněný most Vasco de Gama, který má michodem přes 17 km. Již z mostu můžete zahlídnout na levé straně kitery. Případně se v městečku Alcochete ptejte po pláži. Mužete se sem však dostat i hromadnou dopravou. Z Lisabonu ze stanice Oriente jede autobus společnosti Transportes Sul de Tejo číslo 431. Vystupte na zastávce Alchochete Praia, řidič vám případně poradí.
 Pláž je sama o sobě poměrně malá, ale plocha na, které se jezdí je velká dost a tak se nemusíte bát, že se tam budete s někým tlačit. Pláž je obrácená na sever takže, v zimě vítr fouká převážně side-shore a v létě převážně on-shore. V porovnání se spoty na pobřeží je tu obvykle vítr slabší, ale nedá se říct, že míň stabilní.
Voda je tu špinavější než v oceánu, takže tu nikdy nebude moc lidí, ale na druhou stranu je teplejší. I tady, ale působí odliv a příliv a to tak, že při odlivu se prakticky nedá kitovat a tak je lepší si to zkontrolovat. A i při přílivu je tu voda dost mělká, na to dojít si pár metrů proti větru a pohodlně se rozjed, i když fouká on-shore. Řeka je tu dost velká, aby se s větrem vytvořily vlny, takže nečekejte dokonale klidnou hladinu. A kvůli ostrým mušlím je nutné si vzít neoprenové boty.
Hned na pláži je bar a dvě kitové školy z nichž jedna, prodává i českou kiteboardigovou značku Kitelement.
Alchochete se nemůže srovnávat s Lagoa de Abulfeira v čistotě vody, hladkosti hladiny a síle větru, za to je tady o hodně víc prostoru pro ježdění a míň ostatních kiterů.

10. června 2013

Peniche/Baleal [Peniš]

Autem se do Peniche se dostanete během hodiny a autobusem za 9 euro se stanice Sete Rios to sem trvá 1,5 hodiny a autobus zde končí. Peniche leží na útesovitém poloostrově,ale po obou jeho stranách  se rozprostírají typické portugalské pláže. Toto městečko je portugalskou Mekkou pro surfaře. V létě jich tam je i několik tisíc a přes zdánlivě nekonečné písečné pláže, se začíná se mluvit o vytvoření pravidel kdo, kdy a kde může jezdit a to by se mohlo dotknout i kiterů. Ježdění ve vlnách se tak kvůli konfrontaci se surfaři může stát problémovým.

9. června 2013

Cabedelo Porto

Spolu s pláží Matosinhos tvoří Cabedelo Porto dvojici portských spotů. Zatímco na Matosinhos se můžete dostat hromadnou dopravou na Cabedelo Porto je lepší si dojed autem. Podobně jako v Esposende se totiž spot nachází na písečné duně oddělující v tomto případě řeku Douro a oceán. Jeďte po na západ po jižním břehu řeky a zaparkujte před tím než se cesta začne stáčet na jih. Odtud musíte 5-10 minut pěšky k oceánu. Dříve se kitovalo i na východní straně duny sousedící s řekou. Nyní je však tento prostor vyhrazen pro areál na pozorování ptactva a tak se tam již z pochopitelných důvodů nekituje. Avšak duna je z malé části kryta kamenným valem chránícím místní přístav před vlnami a tak lze i západní stranu považovat aspoň z části za klidnější. Pozor si však dejte na té jižní části duny, kde již nejste chráněni vlnolamem. Vlny se tam nebezpečně rozbíjejí o příkrý břeh a můžou vás tak nepříjemně semlít. Na místě nenajdete žádnou školu, ale portské školy sem se studenty přijíždějí. Lákadlem také může být fakt, že nekiteři využívají písečnou dunu jako nudistickou pláž.

Změna směru

KSP

Pksp

8. června 2013

Kiteboarding v Portugalsku

Portugalsko je opravdu vhodnou destinací pro kiteboarding!
Vítr jde z pravidla od oceánu takže je stálý. Stejně jako po celém pobřeží Atlantiku i v Portugalsku se během zimy můžeme těšit ze západního větru způsobeného atlantickými bouřkami. S přídělem pár dní těch správných podmínek můžeme počítat při nejmenším jednou do 14 dní. Vítr se pohybuje okolo 10 m/s. Ale v létě vytahuje Portugalsko eso z rukávu a tím je unikátní stálý severní či severo-západní vítr. Zatímco je tedy během zimy drtivá většina západních spotů "on-shore", v letních měsících se jedná většinou o "side-shore" (proto si můžete všimnout, že portugalští jezdci mají radši skoky na pravou stranu, protože si můžou pomoct nájezdem proti vlně). Vítr začíná foukat okolo 15 hod. a dosahuje 6-9 m/s. Co se týče závětrné oblasti na jižním pobřeží východně od Fara se pak jedná spíše o západní vítr. Kdyby jste si nebyli jisti jestli jsou na daném spotu dost dobré podmínky pro kiting, můžete se na pláž podívat přes webkameru. Hlavně v létě si můžete být jisti, že jestli tam lze jezdit, tak už tam bude někdo kitovat.
Portugalci radši než kiteboarding používají výraz kitesurfing. Tato země je totiž surfingovou velmocí, ty správné vlny najdete prakticky po celém západním pobřeží po celý rok. Je tedy zřejmé, že spousta jezdců pouze přibrala kite, ale zůstala již na surfu. Wave je tady tedy velmi oblíbený a chcete li vidět ty nejlepší neváhejte navštívit portugalský šampionát pořádaný portugalskou kitovou asociací APKite. Avšak kromě spotů na otevřeném oceánů, kde se může za dobrých podmínek stát jedinou komplikací až příliš surfařů, je zde také dostatek "flat" spotů rovnoměrně rozmístěných podél celého pobřeží. Jedná se o laguny nebo široké ústí řek chráněné od vln, ale ne od větru. Na těch aspoň trochu známějších spotech najdeme vždy aspoň jednu školu kolem níž se stahují místní kiteři. Oficiálně registrovaný kite-spot je však pouze Nova Vaga beach na Costa de Caparica, všude jinde se však nemusíte obávat, že se zaplete do problému. Dokud nebudete ohrožovat opalující se, nebude se o vás zajímat pobřežní hlídka ani policie, která si občas zajede třeba na Lagoa de Abulfeiru, prý aby kiterům připomněla, že pláže jsou určeny především právě pro slunící se turisty. Na největší davy narazíte v letních měsících na jihu Portugalska a na plážích okolo Lisabonu. Další důležitá poznámka je, že veškeré portugalské pláže jsou veřejné. Nikdo vás tedy nemůže vyhodit s tím, že to je jeho spot nebo, že jste na soukromém pozemku třeba nějaké školy.
O jednotlivých kite-spotech, s kterými mám osobní zkušenost, se můžete dočíst v jednotlivých příspěvcích. Jejich seznam řazený zeměpisně od severu je následující:
  • Esposende
  • Cabedelo Porto
  • Praia de Mira
  • Foz de Arelho (Lagoa de Óbidos)
  • Peniche/Baleal
  • Guincho
  • Carcavelos 
  • Alcochete
  • Costa de Caparica
  • Nova Vaga beach
  • Lagoa de Abulfeira
  • Tróia
  • Sagres
  • Cabanas de Tavira  

7. června 2013

Esposende [špozende]

Esposende je malé městečko nacházející se asi 50 kilometrů severně od Porta. Samotný spot najdete na konci písečné duny, která odděluje řeku od oceánu. Již to napovídá, že k dispozici jsou jak klasické vlny tak i příjemný "flat". Na místo se můžete dostat dvěma způsoby. Buď se vydáte z městečka autem proti proudu řeky, až se dostanete ke kamennému mostu, který přejedete, a pojedete zpět na sever. Dostanete se tak do vilové čtvrti, kde musíte své auto nechat a vydat se pěšky skrz ptačí rezervaci ležící na jiho-východní části duny. Cesta pěšky potrvá přibližně 30 minut. Budete-li se držet po pravé straně, dostanete se na pláž určenou pro kitery.